Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Deklaracja dotycząca etyki wydawniczej

Poniższe informacje dotyczące standardów etycznych i nadużyć w praktyce wydawniczej, których przestrzeganie deklaruje Redakcja Prac Naukowych INiG – PIB Wydawnictw Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego (dalej: Wyd. INiG – PIB), zostały opracowane w oparciu o wytyczne Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (COPE), dostępne na stronie www.publicationethics.org

Misją Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego jest dzielenie się wiedzą. Częścią tej misji jest m.in. wydawanie monografii naukowych przedstawiających osiągnięcia dotyczące sektora naftowo-gazowego (całokształt działań związanych z ropą naftową i gazem ziemnym oraz z dyscyplinami pokrewnymi, w tym z: poszukiwaniami i eksploatacją złóż węglowodorów, poprzez magazynowanie, transport, dystrybucję i użytkowanie gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów naftowych, aż po rozwój i doskonalenie technologii wytwarzania paliw płynnych).

Wszystkie wydawane przez Wyd. INiG – PIB Prace Naukowe są recenzowane (double blind review).

Redakcja Prac Naukowych Wydawnictw INiG – PIB będzie ujawniać i piętnować wszelkie przypadki naruszenia etyki wydawniczej przez strony uczestniczące w procesie wydawniczym: autorów, członków Rady Naukowej, komitetu redakcyjnego, redaktorów, recenzentów oraz redakcji.

Zakres tematyczny prac naukowych obejmuje tematykę z zakresu: geologii, geofizyki, geochemii, wiertnictwa, eksploatacji, gazownictwa oraz technologii nafty. Prace naukowe dotyczące innych zagadnień niż wyżej wymienione nie będą przyjmowane do publikacji.

Publikacja pracy naukowej

Decyzję o przyjęciu pracy naukowej i rozpoczęciu procedury wydawniczej, w tym przesłanie monografii do recenzji podejmuje Redaktor naczelny Prac Naukowych Wydawnictw INiG – PIB lub jego zastępca. Po stwierdzeniu przez redaktora naczelnego lub jego zastępcę, że nadesłaną monografię można skierować do recenzji (w tym spełnia ona także wymogi formalne), zostaje ona wysyłana do właściwego redaktora tematycznego, który wyznacza dwóch niezależnych recenzentów (double blind review) do oceny tej pracy.

Decyzja o publikacji monografii jest podejmowana przez Redaktora naczelnego lub jego zastępcę na podstawie analizy recenzji. W przypadkach spornych, np. otrzymaniu dwóch skrajnie odmiennych recenzji monografii – jednej pozytywnej, a drugiej negatywnej, Redakcja wraz z redaktorem naczelnym i redaktorami tematycznymi może powołać kolejnego recenzenta w celu rozstrzygnięcia problemu. Decyzję o przyjęciu monografii do druku lub jej odrzuceniu może też podjąć Redaktor naczelny po konsultacji z redaktorem tematycznym właściwym dla tematyki danej pracy.

W przypadku otrzymania dwóch negatywnych recenzji monografii bądź stwierdzeniu plagiatu, naruszenia praw autorskich lub zniesławienia, Redakcja wycofa monografię z prowadzonego procesu wydawniczego.

Zasada fair play

Rada Naukowa Wydawnictw INiG – PIB, komitet redakcyjny, redaktorzy tematyczni oraz recenzenci zobowiązani są do zachowania pełnego obiektywizmu przy kwalifikowaniu monografii do druku i pracy nad tekstem. Płeć, rasa, orientacja seksualna, wyznawana wiara, narodowość i przekonania polityczne autorów prac zgłoszonych do druku nie mają wpływu na ocenę monografii.

Obowiązki autora

Wymogi dotyczące składania prac

Zgłaszając pracę do Redakcji Prac Naukowych Wyd. INiG – PIB autorzy są zobowiązani dołączyć oświadczenie o nienaruszaniu przez nich praw autorskich innych osób oraz o tym, że ich praca nie została opublikowana ani przeznaczona do publikacji w innym wydawnictwie. W przypadku monografii przygotowanej przez kilku autorów powinni oni też określić merytoryczny oraz procentowy wkład poszczególnych osób w jej powstanie.

W przypadku złożenia do redakcji elementów graficznych (rycin, tabel itp.) opublikowanych już wcześniej, autorzy pracy naukowej zobowiązani są do przedstawienia zgody ich właściciela/wydawcy na ich ponowne wykorzystanie. Dotyczy to w szczególności zdjęć i grafik pobranych z Internetu. Każdy przypadek nierzetelności naukowej – szczególnie plagiatu – będzie ujawniany, w tym z zastosowaniem procedury powiadomienia odpowiednich instytucji.

Wytyczne dotyczące przygotowania pracy naukowej i zgłoszenia jej do redakcji Wydawnictw INiG – PIB dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej pod adresem INSTRUKCJA DLA AUTORÓW

Oryginalność

Autorzy mogą przedstawić do publikacji jedynie oryginalne prace własne, w przeciwnym przypadku praca nie będzie dopuszczona do druku lub zostanie wycofana (wykazanie nieetycznej postawy autorów po opublikowaniu pracy). Niedopuszczalna jest jakakolwiek forma plagiatu – w tym przywłaszczenie dorobku, zwrotów, danych, koncepcji teoretycznych lub konkluzji innych autorów, czy autoplagiatu – obejmującego powtórne opublikowanie fragmentów własnych wcześniej opublikowanych utworów jako utworów nowych. Równoległe wysyłanie manuskryptu do więcej niż jednego czasopisma uznaje się za zachowanie nieetyczne – naganne.

Oryginalność tekstu złożonego w wydawnictwie może być weryfikowana przez internetowy system antyplagiatowy. Za treści prezentowane w pracach naukowych odpowiedzialność ponoszą autorzy.

Prace lub słowa innych autorów wymagają odpowiedniego zacytowania. Autorzy powinni również wskazać na wszelkie ideowe inspiracje, w tym publikacje, które przyczyniły się do powstania pracy.

W wyjątkowych przypadkach możliwy jest przedruk lub tłumaczenie już opublikowanego tekstu, przy czym taka publikacja musi być odpowiednio oznaczona i wymaga zgody właściciela/właścicieli praw autorskich do niej.

Redakcja przestrzega przed:

-        przepisywaniem tekstów z innych prac naukowych, monografii, publikacji (w tym dostępnych na stronach internetowych) i ich kompilacją. Tekst, który został przepisany bez wyraźnego zaznaczenia go przy użyciu cudzysłowu lub kursywy, będzie uznany za plagiat (nawet jeśli będzie oznaczony przypisem literaturowym, a nie będzie wyraźnego zaznaczenia cytowanego fragmentu);

-        podawaniem w spisie literaturowym publikacji, na które nie powołano się w tekście. W spisie należy uwzględnić wyłącznie publikacje, do których autor odnosi się w treści monografii.

Autorstwo manuskryptu

Jako autorzy pracy naukowej mogą być podane wyłącznie te osoby, które wniosły rzeczywisty wkład w jej powstanie. W piśmie skierowanym do Redakcji w sprawie opublikowania pracy naukowej/monografiiwspółautorzy określają rodzaj i zakres prac nad zgłoszonym dziełem. Autorzy mogą zamieścić w stopce redakcyjnej dane osób uczestniczących w badaniach, na kanwie których powstała praca naukowa /monografia (ale które nie miały udziału w jej przygotowaniu).

Cytowanie źródeł

Autorzy powinni podawać źródła prezentowanych danych i powoływać się w tekście pracy naukowej na wszystkie istotne doniesienia. Sposób cytowania, zgodny z wytycznymi Wydawnictwa INiG – PIB znajduje się na stronie internetowej Wydawnictwa.

Oszustwo naukowe

Autorzy są zobowiązani prezentować wyniki swojej pracy w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy – złożone prace mogą zawierać jedynie dane, analizę statystyczną i wyniki, które zostały uznane za dokładne. Publikowanie z premedytacją nieprawdziwych czy niezweryfikowanych wyników jest nieetyczne i nieakceptowalne.

Ujawnienie konfliktu interesów

Autorzy mają obowiązek ujawnić Redakcji każdy potencjalny konflikt interesów, mogący wpłynąć na wyniki zamieszczone w przesłanej pracy naukowej/monografii lub na ich interpretację. Autorzy powinni również zapewnić, że nie istnieją żadne roszczenia własnościowe do treści i zdjęć zamieszczonych w zgłoszonym do Redakcji tekście, które mogłyby zaszkodzić publikacji materiału oraz Wydawcy tej pracy naukowej.

Błędy po publikacji

Jeśli po publikacji pracy naukowej/monografii autorzy stwierdzą błąd w tekście, powinni o tym niezwłocznie poinformować Redakcję w celu dokonania korekty i/lub wycofania ze sprzedaży tej pozycji wydawniczej.

Obowiązki recenzenta

Podstawowym obowiązkiem recenzenta jest obiektywna ocena tekstu. Wszelkie komentarze, oceny i sugestie powinny być wskazane w sposób jasny i wsparte odpowiednimi argumentami. Krytyka lub uwagi ze względów osobistych są niedopuszczalne. Na decyzję dotyczącą publikacji wpływa jedynie zawartość merytoryczna przekazanego materiału oraz zgodność tematyczna z profilem prac naukowych wydawanych przez INiG – PIB. W procesie recenzowania uwzględniane są wyłącznie następujące kryteria: oryginalność pracy i jej naukowy charakter, zgodność nadesłanego manuskryptu z zakresem tematycznym pracnaukowych, poprawność obliczeń i wykorzystanej terminologii, prawidłowa weryfikacja hipotez i uzasadnienie wniosków.

Ujawnienie konfliktu interesów

Redaktorzy i recenzenci nie mogą wykorzystywać informacji zawartych nadesłanej pracy naukowej do własnych celów badawczych bez uprzedniej wyraźnej zgody jej autora. W przypadku stwierdzenia konfliktu interesów wynikającego z konkurencji, współpracy lub innych relacji z którymkolwiek z autorów czy instytucjami powiązanymi z danym tekstem pracy naukowej kompetencje redaktora naczelnego (decyzja dotycząca publikacji pracy naukowej) przejmuje jego zastępca, redaktor tematyczny lub inny członek Rady Naukowej redakcji prac naukowych. Redaktorzy zobowiązani są ujawnić ewentualny konflikt interesów, a także opublikować taką informację po opublikowaniu pracy, w przypadku gdy stwierdzono zaistnienie takiego konfliktu. W razie potrzeby podjęte będą także inne działania, takie jak publikacja unieważnienia (retrakcja) lub sprostowania.

Droga odwoławcza

Jeśli autor postanowi odwołać się od decyzji o nieopublikowaniu jego pracy naukowej ostateczna decyzja w tej sprawie należy do redaktora naczelnego lub jego zastępcy. Redaktor naczelny po skonsultowaniu się z redaktorami tematycznymi i recenzentami oceniającymi daną pracę może zmienić początkową decyzję o niepublikowaniu artykułu.

Wycofanie pracy naukowej

Jeśli po publikacji pracy naukowejzostanie w niej znaleziony istotny błąd lub znaczne jej części zostaną uznane za nieważne, praca zostanie wycofana z druku z podaniem przyczyny (np. oszustwo, błąd, plagiat, tzw. podwójne publikacje). Retrakcja pracy naukowejnastąpi również w przypadku, gdy w opublikowanej pracy naukowej, już po jej opublikowaniu zostaną znalezione poufne informacje pozyskane przez autora od osoby trzeciej i wykorzystane w pracy bez jego zgody.

Decyzję o wycofaniu pracy naukowej podejmuje redaktor naczelny lub jego zastępca po konsultacjach z komitetem redakcyjnym (redaktorami tematycznymi lub Radą Naukową Wydawnictw INiG - PIB oraz recenzentami, którzy opiniowali daną pracę.

Obowiązki recenzentów

Poufność

Recenzenci zobowiązani są do zachowania poufności wszelkich nieopublikowanych prac i związanych z nimi materiałów.

Obiektywizm

Recenzenci zobowiązani są dokładać wszelkich starań, by rzetelnie i obiektywnie ocenić wartość naukową ocenianej pracy naukowej. Jeśli recenzent uzna, że nie ma wystarczających kwalifikacji by ocenić daną pracę, powinien poinformować o tym Redakcję i uchylić się od sporządzenia recenzji danego tekstu. Obowiązkiem recenzenta jest przekazanie autorom, za pośrednictwem zespołu redakcyjnego, jasnych, konstruktywnych i szczegółowych uwag, również w przypadku pracy, która jego zdaniem nie kwalifikuje się do druku. Naganne jest ograniczanie się do poinformowania autorów jedynie o konkluzjach recenzji, a zwłaszcza nieinformowanie ich o istotnych zarzutach, w tym także w recenzjach pozytywnych.

Terminowość przeprowadzania recenzji

Recenzent powinien starannie ocenić możliwości sporządzenia recenzji w wyznaczonym czasie, a w razie wątpliwości w tym zakresie zaniechać recenzowania. Redakcja oczekuje złożenia recenzji w terminie do 60 dni roboczych od przyjęcia tego zadania przez recenzenta.

Ujawnienie konfliktu interesów

Recenzent nie może pozostawać w bliskich relacjach osobistych i/lub zawodowych z autorem pracy naukowej. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji recenzent zobowiązany jest zaniechać recenzowania takiego tekstu i niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Redakcję, a także odmówić przeprowadzenia recenzji.

Oryginalność

Jeśli w trakcie recenzowania lub weryfikacji manuskryptu zostały wykazane znaczne podobieństwa do artykułów innych osób lub nadużycia w stosunku do ich własności intelektualnej, obowiązkiem recenzenta jest powiadomienie o tym fakcie Redakcję. Redaktor Naczelny lub jego zastępca, po zapoznaniu się ze szczegółami stwierdzonego naruszenia, podejmie ostateczną decyzję co do publikacji pracy.

Cytowanie źródeł

Recenzent powinien wskazać autorom wszelkie tematy oraz publikacje, które w jego opinii są istotne, a nie zostały w pracy ujęte i zacytowane.

W sytuacjach spornych, jakie mogą zaistnieć w trakcie procesu wydawniczego, Redakcja będzie postępować zgodnie z procedurami określonymi przez COPE:

LINK NA STRONĘ PL: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20Polish%20flowcharts.pdf

LINK NA STRONĘ ANG: https://publicationethics.org/files/Full%20set%20of%20English%20flowcharts_9Nov2016.pdf