Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna GEOPETROL 2022 - po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 - powróciła z nowymi siłami i zapleczem naukowym. Po dokonaniu inauguracji Konferencji przez Jacka Jaworskiego - Dyrektora INiG-PIB rozpoczęły się wystąpienia gości honorowych, w tym Piotra Dziadzio – Podsekretarza Stanu, Głównego Geologa Kraju i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Minister Piotr Dziadzio przedstawił wyzwania dla sektora naftowego i gazowniczego w dobie transformacji energetycznej z punktu widzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Minister zaprezentował główne cele Polityki Surowcowej Państwa, zwrócił uwagę na zagadnienia związane z zapewnieniem dostępu do surowców (krajowych oraz importowanych) zarówno obecnie, jak i w perspektywie wieloletniej, uwzględniającej zmieniające się potrzeby przyszłych pokoleń. Poruszył również kwestie dotyczące poszukiwania, rozpoznawania oraz dokumentowania złóż kopalin, współpracy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców, jak również pozyskiwania surowców ze złóż antropogenicznych oraz wspierania rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. W wystąpieniu Ministra Piotra Dziadzio przybliżona została również Polityka Energetyczna Polski, oparta na 3 filarach, tj. sprawiedliwej transformacji - nowych gałęziach przemysłu związanych z OZE i energetyką jądrową; zeroemisyjnym systemie energetycznym oraz dobrej jakości powietrza.
Ciekawą prezentację, która wywołała żywiołową dyskusję, zaprezentował Pan Janusz Siupik, reprezentujący PGNiG Upstream Norway AS. Prelegent zainteresował uczestników Konferencji przedstawieniem obecnych działań firmy oraz perspektywami jej rozwoju w zakresie poszukiwawczym i wydobywczym, głównie na Szelfie Norweskim.
W kolejnych wystąpieniach Pan Jan Lubaś, prof. INiG-PIB, przybliżył doświadczenia i perspektywy rozwoju geologicznej sekwestracji CO2 w Polsce. „W skomplikowanej obecnie sytuacji geopolityczno-gospodarczej można przedstawić tezę: bez wdrożenia w najbliższej przyszłości na szeroką skalę procesu geologicznej sekwestracji CO2 zaistnieje realne ryzyko wyłączenia z ruchu nawet stosunkowo nowoczesnych bloków opartych na paliwach kopalnych. Stanowiłoby to realną groźbę wystąpienia w Polsce deficytu energii elektrycznej” – podsumował swoje wystąpienie prof. Jan Lubaś. Natomiast prof. Jerzy Stopa z AGH zaprezentował kierunki rozwoju światowego gazownictwa w świetle obrad 28. Światowej Konferencji Gazowniczej, która odbyła się w roku 2022 w Korei Południowej.
 
DSC 7488 Medium DSC 7494 Medium DSC 7499 Medium DSC 7503 Medium DSC 7513 Medium 
 
DSC 7515 Medium DSC 7523 Medium DSC 7543 Medium