Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska 23 listopada 2021 roku w Warszawie podpisano „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce”.

Celem Porozumienia jest wsparcie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce, poprzez wypracowanie rozwiązań, których implementacja stymulowałaby jego rozwój. Inicjatywa ma pomóc w zwiększeniu udziału polskich przedsiębiorców oraz technologii w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji krajowych biogazowni i biometanowni.

Prace nad Porozumieniem sektorowym zostały zapoczątkowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Listem intencyjnym o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”, podpisanym 13 października 2020 roku. Wydarzenie zainicjowało intensywną współpracę podmiotów zainteresowanych budową i rozwojem tego sektora w Polsce.

Stronami Porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej, a także przedstawiciele podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora biogazu i biometanu, organizacji otoczenia biznesu, instytucji finansowych oraz przedstawiciele świata nauki. Porozumienie określa ramy dla partnerstwa między rządem a szerokim gronem interesariuszy, dla realizacji wspólnego celu, jakim jest wykorzystanie potencjału krajowego w budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej i niskoemisyjnej gospodarki. Dokument w imieniu Instytut podpisał Dyrektor Jacek Jaworski.

Polska, biorąc pod uwagę potencjał surowcowy, ma możliwość wygenerowania w przyszłości takiej ilości zielonego gazu, która zabezpieczyłabym znaczący popyt na gaz ziemny w kraju. Produkcja biogazu i biometanu ma kluczowe znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, a ponadto jest ważnym elementem realizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”. Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu przyczyni się do dywersyfikacji źródeł energii oraz wpłynie na realizację celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.

W pracach nad Porozumieniem udział brało wielu pracowników naszego Instytutu, zarówno z Pionu Gazownictwa jak i Technologii Nafty, za co serdecznie dziękuję.

Sektor biogazu oraz biometanu może być dla Instytutu istotną szansą rozwoju, stąd też zachęcam do włączania się do różnego rodzaju inicjatyw oraz bieżącego śledzenia informacji.