Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Miło nam poinformować, że z dniem 25 listopada 2021 roku Minister Klimatu i Środowiska powołał nowych zastępców Dyrektora Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Z dniem 25.11.2021 roku Minister Klimatu i Środowiska powołał:

Pana dr inż. Krzysztofa Sowiżdżała na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Poszukiwań Złóż Węglowodorów Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.Sowizdzail K 2

Minister Klimatu i Środowiska z dniem 24.11.2021 roku odwołał natomiast Pana dr. hab. Piotra Sucha, profesora INIG-PIB, ze stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Poszukiwań Złóż Węglowodorów Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego,w związku z przejściem na emeryturę.

Pan dr inż. Krzysztof Sowiżdżał jest absolwentem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalność geologia naftowa i geotermia. Na tym samym wydziale ukończył w 2010 roku studia podyplomowe w zakresie geofizyki stosowanej – geofizyki naftowej, a w 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk o Ziemi w dyscyplinie geologia. Autor lub współautor ponad 30 publikacji i referatów publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach z zakresu analizy i oceny obiektów geologicznych i złożowych, modelowania numerycznego złóż węglowodorów, oceny perspektywiczności obszarów poszukiwawczych, dynamicznego modelowania systemów naftowych, wykorzystania sczerpanych złóż węglowodorów do celów sekwestracji CO2, odmetanowania pokładów węgla kamiennego.

Doświadczenie zawodowe zdobywał od 2003 roku jako pracownik Zakładu Inżynierii Naftowej Instytutu Nafty i Gazu, a od 2006 roku w Zakładzie Geologii i Geochemii. Od 2014 pełnił funkcję kierownika utworzonego Laboratorium Modelowania Złóż i Systemów Naftowych.

Krzysztof Sowiżdżał jest autorem lub współautorem szeregu prac badawczo - rozwojowych realizowanych na potrzeby przemysłu naftowego w kraju i za granicą dotyczących poszukiwania, rozpoznawania i optymalizacji procesów eksploatacji złóż na zlecenie m.in.: PGNiG S.A., LOTOS-Petrobaltic, AB LOTOS-Geonafta, FX Energy, Efir Energy. Jest współautorem kilkunastu projektów badawczych finansowanych przez instytucje krajowe i unijne (NCBiR, EC), realizowanych we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami naftowymi i górniczymi.

Od 2018 roku jest redaktorem tematycznym wydawanego przez INiG-PIB miesięcznika „Nafta-Gaz”, odpowiedzialnym za sekcję Geofizyka, Geologia i Geochemia; członek stowarzyszeń branżowych: European Association of Geoscientists and Engineers (EAGE) oraz American Association of Petroleum Geologists (AAPG).


Miło nam poinformować, że z dniem 25.11.2021r. Minister Klimatu i Środowiska powołał:

Pana dr hab. inż. Piotra Kaszę, profesora INiG-PIB na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Eksploatacji Złóż Węglowodorów Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.Kasza Piotr 2

Minister Klimatu i Środowiska z dniem 25.11.2021 roku odwołał natomiast Pana dr. hab. inż. Jana Lubasia, prof. INIG-PIB, ze stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Eksploatacji Złóż Węglowodorów Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego,w związku z przejściem na emeryturę.

Pan Profesor Piotr Kasza jest absolwentem Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek górnictwo i geologia, specjalność górnictwo otworowe. Na tym samym wydziale w roku 2002 uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie górnictwo, specjalność eksploatacja złóż surowców płynnych. W roku 2020 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jest autorem ponad 80 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz monografii z zakresu zabiegów stymulacji wydobycia węglowodorów oraz technologii wspomagania wydobycia.

Karierę zawodową związał z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym, w którym od roku 2004 pełnił funkcję Kierownika Zakładu i jednocześnie od roku 2018 funkcję Zastępcy Kierownika Oddziału INiG-PIB w Krośnie. W trakcie swojej kariery zawodowej aktywnie uczestniczył we wdrażaniu w kraju i za granicą technologii związanych ze stymulacją wydobycia. Był również kierownikiem i koordynatorem wielu projektów i prac badawczych zlecanych przez m.in. PGNiG S.A, NCBiR oraz firmy zagraniczne.

Był członkiem kilku kadencji Rady Naukowej INiG-PIB. Aktywnie działa w krajowych i międzynarodowych stowarzyszeniach zawodowych. Jest członkiem Rady Społeczno-Programowej Wydziału Górnictwa, Inżynierii i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Reprezentuje Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy w Prezydium Międzynarodowego Centrum Doskonałości ds. Metanu z Kopalń (ICE-CMM) działającego pod patronatem Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (UNECE).


Miło nam poinformować, że z dniem 25.11.2021 roku Minister Klimatu i Środowiska powołał:

Panią dr Ewę Kukulską-Zając na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Gazownictwa Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.Kukulska-Ewa 150

Pani dr Ewa Kukulska-Zając jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalność chemia ogólna. Na tym samym wydziale w 2006 roku ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie i uzyskała stopień naukowy doktora nauk chemicznych. W roku 2021 ukończyła studia Executive Master of Business Administration (MBA) na Politechnice Krakowskiej w Polsko-Amerykańskiej Szkole Biznesu. Autor lub współautor 46 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, z zakresu m.in. gospodarowania odpadami wiertniczymi, ochrony środowiska w górnictwie naftowym i gazownictwie, inwentaryzacji emisji metanu z sieci gazowych oraz możliwości wprowadzania OZE do sieci gazowych.

Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2007 roku jako pracownik Instytutu Nafty i Gazu. W latach 2008-2011 pełniła funkcję Kierownika Laboratorium Analityki i Fizykochemii Wód, Ścieków i Odpadów oraz Kierownika Technicznego Laboratorium, a od roku 2011 funkcję Kierownika Zakładu Ochrony Środowiska Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Kierownika ds. Jakości w laboratoriach Zakładu. Kierownik, autor lub współautor wielu projektów oraz prac badawczo-rozwojowych zrealizowanych m.in. w ramach programu HORYZONT 2020, prac finansowanych przez MNiSW i NCBR oraz prac na zlecenie m.in. PGNiG SA oraz GAZ-SYSTEM S.A., w większości zastosowanych i wdrożonych do praktyki przemysłowej.

W latach 2011-2021 członek Rady Naukowej INiG-PIB. Od 2016 roku członek Rady Programowej wydawanego przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa kwartalnika „Przegląd Gazowniczy”. Od 2018 roku redaktor tematyczny wydawanego przez INiG-PIB miesięcznika „Nafta-Gaz”. Członek Komitetu Programowego Międzynarodowej Unii Gazowniczej (PGC-F w zakresie badań, rozwoju i innowacji). Członek podkomitetu ds. Przesyłu Paliw Gazowych działającego w ramach Komitetu Technicznego nr 277 ds. Gazownictwa (od 05.2021 roku przewodnicząca podkomitetu). Członek zespołów oraz grup roboczych, takich jak m.in. grupa robocza Partnerstwo Wodorowe (grupa VI, Ministerstwo Klimatu i Środowiska) czy zespoły robocze działające przy IGG (ZR 35, ZR41 oraz ZR 44). Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego cyklicznej Konferencji FORGAZ, organizowanej przez INiG-PIB.


Miło nam poinformować, że z dniem 25.11.2021 roku Minister Klimatu i Środowiska powołał:

Panią dr inż. Magdalenę Żółty na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Technologii Nafty Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.MZOLTY

Minister Klimatu i Środowiska z dniem 24.11.2021 r. odwołał natomiast Panią mgr inż. Wiesławę Urzędowską ze stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Technologii Nafty Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego, w związku z przejściem na emeryturę.

Pani dr inż. Magdalena Żółty jest absolwentką Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, kierunek technologia chemiczna, specjalność technologia ropy i gazu. Na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn w 2018 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, w specjalności oleje smarowe, paliwa i silniki spalinowe. W 2020 roku ukończyła na Politechnice Krakowskiej, w Polsko-Amerykańskiej Szkole Biznesu, Program Executive Master of Business Administration (MBA). Jest autorką lub współautorką 35 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, współautorką monografii, autorką lub współautorką 13 referatów wygłoszonych na konferencjach naukowo-technicznych, współautorką 5 patentów z zakresu m.in. paliw i biopaliw do silników spalinowych, cieczy eksploatacyjnych i obróbczych oraz środków smarowych dla transportu i przemysłu. Od 2012 roku Członek Komitetu Organizacyjnego cyklicznej konferencji naukowo-technicznej ŚRODKI SMAROWE.

Doświadczenie zawodowe zdobywała od 2007 roku w Przedsiębiorstwie Doświadczalno-Produkcyjnego „Naftochem” Sp. z o.o. (w latach 2007–2012) jako Asystent Specjalisty ds. Sprzedaży i Aplikacji, Specjalista Technolog oraz p.o. Szef Produkcji, od 2012 roku jako pracownik Laboratorium Właściwości Użytkowych Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego. W latach 2013–2021 pełniła funkcję kierownika tegoż Laboratorium. Jest koordynatorem, kierownikiem, autorką lub współautorką szeregu prac badawczo-rozwojowych wykonanych m.in. w ramach programu RPMP, prac finansowanych przez MEiN oraz prac na zlecenie m.in. PKN ORLEN S.A., ORLEN Południe S.A., ORLEN Oil Sp. z o.o., Grupę LOTOS S.A., LOTOS Oil Sp. z o.o..

Od 2016 roku jest Członkiem Stowarzyszenia Współpracy Przemysłu Naftowego i Samochodowego CEC Polska (od marca 2017 – Prezesem Zarządu).

Pani Magdalena Żółty od 2013 roku jest Członkiem Podkomitetu ds. Przetworów Naftowych oraz Produktów Podobnych Pochodzenia Biologicznego i Syntetycznego KT222/PK3 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

Jest również ekspertem delegowanym przez Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy za pośrednictwem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w posiedzeniach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN, w ramach Komitetu Techniczny CEN/TC 19 „Paliwa ciekłe i gazowe, środki smarowe i produkty podobne pochodzenia naftowego, syntetycznego i biologicznego” w grupach roboczych WG 21 (ds. benzyn silnikowych) i WG 34 (ds. właściwości niskotemperaturowych ON).