Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

Biblioteka Instytut Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego powstała w 1945 roku w Instytucie Naftowym w Krośnie, który następnie został przeniesiony do Krakowa. Początkowo w skład księgozbioru organizującej się biblioteki wchodziły książki wywiezione przez Niemców z Borysławia, z Karpackiego Instytutu Geologiczno-Naftowego oraz część książek poniemieckich, składowanych przez Niemców w Osiecku koło Oświęcimia. Zakupiono również ok.1000 pozycji książek geologicznych ze zbiorów prywatnych.

W chwili obecnej księgozbiór Biblioteki INiG-PIB to scalony w latach 2008 - 2010 księgozbiór bibliotek Instytutu Nafty i Gazu z ulicy Lubicz, Bagrowej i Łukasiewicza, a także częściowo z oddziału z Krosna.

Biblioteka posiada unikatowe pozycje - książki i czasopisma - dotyczące początków polskiego przemysłu naftowego. Najstarszy wolumin w naszych zbiorach pochodzi z roku 1803. Zasoby biblioteki o tematyce związanej z przemysłem naftowym - wraz z połączeniem Instytutu Naftowego z Instytutem Gazownictwa w 1976 roku - poszerzyły się o tematykę gazowniczą.

Jednym z głównych twórców biblioteki był dr Wincenty Pawłowski, wieloletni kierownik placówki. Dzięki jego pasji historycznej i szerokiej wiedzy Biblioteka Instytutu stała się unikatowym zasobem źródeł informacji związanych z ropą naftową, geologią, wiertnictwem, przemysłem chemicznym.

Kontynuatorką pracy dr Pawłowskiego była mgr Iwona Ładzińska, której energia i zapał twórczy oraz otwartość na wszelkie nowości pracy bibliotecznej przyczyniły się do tego, że nasza biblioteka w 1994 r. została skomputeryzowana, rozpoczęto tworzenie katalogu komputerowego w systemie CDS/ISIS, który w 1999 r. został udostępniony na stronach internetowych Instytutu.

W chwili obecnej Biblioteka INiG pracuje w oparciu o Zintegrowany System Zarządzania Biblioteką SOWA2/MARC 21, który pozwala na stworzenie komputerowego katalogu zbiorów Biblioteki, a równocześnie umożliwia opracowanie cennych pozycji według ogólnie przyjętych międzynarodowych standardów katalogowania i opracowania zbiorów bibliotecznych. Dotychczasowy katalog w systemie CDS/ISIS, po konwersji został włączony do nowego katalogu.

W okresie od stycznia 2012 r. do maja 2013 r. trwały prace w związku z Realizacją Projektu: "Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, Priorytet 2 : "Rozwój infrastruktury informatycznej Instytutu Nafty i Gazu oraz utworzenie informacyjnych zasobów nauki w postaci cyfrowej dla branży naftowej i gazowniczej" w części dotyczącej cyfryzacji zbiorów Biblioteki Instytutu Nafty i Gazu. 
Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu bibliotecznego SOWA2/MARC21 i licencjonowanego oprogramowania dLibra bezpośrednio poprzedził digitalizację pierwszych wydawnictw przemysłu naftowego, opublikowanych na przełomie XIX i XX wieku, w tym zbiór wydawnictw zwartych (książki) i ciągłych (czasopisma), obejmujących dokumenty różnego typu, w tym zbiory historyczne, oraz pojedyncze dokumenty archiwalne takie jak: stare druki, mapy, będące w posiadaniu Biblioteki INiG. Zdigitalizowane zostały również Wydawnictwa Instytutu, począwszy od Instytutu Naftowego, aż do Wydawnictw Instytutu Nafty i Gazu. Ta część zbiorów ma wartość historyczną, archiwalną i naukową, a równocześnie prezentuje wkład naszego Instytutu w rozwój przemysłu naftowego.

Biblioteka Naukowa INiG-PIB wchodzi obecnie w skład Ośrodka Informacji Naukowo-Technicznej Instytutu Nafty i Gazu.