Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy

W dniu 8 stycznia 2015 roku w Krakowie uroczyście obchodzono Jubileusz Instytutu, który – powołany do życia 7 stycznia 1945 roku w Krośnie, w kolebce przemysłu naftowego – za podstawowy cel miał wspomaganie rozwoju tego przemysłu. Pomimo licznych restrukturyzacji na przestrzeni lat, wielu wydzieleń i połączeń jednostek badawczych, zmian nazw oraz zwiększenia liczby lokalizacji m.in. o Kraków czy o Warszawę, a także podjęcia szeregu nowych kierunków badań, Instytut pozostał wierny swej misji.

Przez 70 lat pracownicy Instytutu wnosili swój wkład w rozwój przemysłu naftowego, będąc autorami nowych technik i technologii, metodyk pomiarowo-interpretacyjnych, symulacyjnych modeli złóż węglowodorów, czy innowacyjnych rozwiązań w zakresie dodatków uszlachetniających paliwa silnikowe. I poprzez wdrażanie w praktyce przemysłowej tych rozwiązań Instytut pozostawił swoją cząstkę „bytu" w znaczących osiągnięciach przemysłu naftowego; od poszukiwań i eksploatacji złóż węglowodorów, poprzez przesył, magazynowanie, dystrybucję i użytkowanie gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów naftowych, aż po rozwój technologii wytwarzania paliw płynnych.

startUroczystości jubileuszowe, zorganizowane pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, rozpoczęły się mszą świętą w Kościele św. Floriana w Krakowie. Spotkanie seniorów – byłych oraz obecnych pracowników Instytutu, a także licznie przybyłych gości odbyło się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Rozpoczynając uroczystości Dyrektor Instytutu zwróciła się do seniorów słowami: „Mamy pełną świadomość, że to Państwo budowaliście ten Instytut, angażując niejednokrotnie całe swoje siły, czas i zdrowie, uczestnicząc w próbach przemysłowych, organizując laboratoria, najlepsze na miarę czasu, budowaliście po prostu własnymi rękami, umysłem i sercem wspólną ojczyznę naftową. I dziś to Państwo jesteście naszymi najważniejszymi gośćmi. Bez Was nie byłoby Instytutu z tak ogromnym dorobkiem i tradycjami, ze wszczepioną misją pracy dla przemysłu i wartościami ponadczasowymi, takimi jak przede wszystkim odpowiedzialność. Dla pracowników zatrudnionych w danej chwili w Instytucie zawsze pozostaje przesłanie kontynuacji wszystkiego co najlepsze oraz rozwój na miarę obecnej wiedzy i techniki kierunków merytorycznych i potencjału badawczego, w najszerszym tego słowa znaczeniu".

Nawiązując do historii Instytutu, przedstawiono osiągnięcia pionów badawczych przede wszystkim za ostatnie 10 lat. W trakcie uroczystości wielu pracowników uhonorowano odznaczeniami resortowymi.

kapsula czasuZamknięto publicznie tzw. „Kapsułę czasu", zawierającą elementy dokumentujące pracę Instytutu w dniu dzisiejszym. Klucze do tej „kapsuły" wręczono trzem młodym asystentom, pracownikom INiG – PIB, mającym szansę otwarcia jej w 100-lecie Instytutu, przypadającego w 2045 roku.

Na zakończenie gali w Teatrze wystąpiła orkiestra i soliści Opery i Operetki Krakowskiej.

Na uroczystości jubileuszowe przybyli goście m.in. z Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Wyższego Urzędu Górniczego, a także z firm: PGNiG S.A., PKN ORLEN S.A., Grupy LOTOS S.A., Gaz-System S.A., EuRoPol Gaz S.A., OLPP Sp. z o.o., Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. o.o., EXALO Drilling S.A., Polskiego LNG S.A., Geofizyki Kraków SA, Geofizyki Toruń S.A., SITPNiG, Common, Intergaz, Apator-Metrix, Geokrak, Termet, Izby Gospodarczej Gazownictwa, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Polskiej Izby Paliw Płynnych oraz z wyższych uczelni i instytutów badawczych.

Obecni też byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Rosji i Ukrainy oraz goście z Rosji, Ukrainy, Azerbejdżanu, Niemiec i Danii.

Głównym Sponsorem Gali był Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.

Głównymi Partnerami były firmy: PGNiG S.A. oraz Grupa LOTOS S.A.

Sponsorem Gali był także GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerami – cztery firmy: ORLEN Upstream Sp. z o.o., EuRoPol GAZ S.A., Polskie LNG Sp. z o.o. oraz ORLEN Południe S.A.

 

  • DSC_8799
  • DSC_8847
  • DSC_8860
  • DSC_9004
  • DSC_9084
  • DSC_9339
  • DSC_9766
  • nasi_goscie